LIEČBA KŔČOVÝCH ŽÍL
Liečba kŕčových žíl je buď:
1. konzervatívna
Patrí sem elevácia končatín (polohovanie nôh do zvýšenej polohy), sťahovanie nôh elastickými obväzmi, prípadne pomocou kompresívnych pančúch pri statickom zaťažení (dlhé státie a sedenie so spustenými nohami), chladné sprchy pri teplotnej záťaži (vyššia okolitá teplota, kúpanie v teplej vode), žilové cvičenia (žilová gymnastika)- viď “žilové cvičenia”.
Pri kŕčových žilách sú vhodné športy, pri ktorých sa chodí, behá, namáhajú sa svaly na nohách – turistika, jogging, rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie. Nie sú vhodné cviky v posilňovni, pri ktorých sa zvyšuje vnútrobrušný tlak, napr. dvíhanie činiek a takisto príliš kontaktné športy, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť vzniku úrazu na nohách, napr. futbal. Záleží však na tom, aké sú žily veľké, vypuklé, takéto žily keby sa zranili, budú veľmi krvácať, ťažko sa hojiť a niekedy môže vzniknúť aj vred predkolenia (sú však lekári, ktorí športy, pri ktorých sa vykonávajú tvrdé doskoky – aerobic, squash, tenis, hádzaná – neodporúčajú).
Základným liečebným prvkom sú elastické kompresívne pančuchy. Vyvíjajú ľahký tlak zvonku a podporujú tak oslabené svalstvo. Kompresívne pančuchy sa prispôsobia rozmerom nôh. Spočiatku môže byť ich nosenie trochu nepríjemné, ale časom si na ne človek zvykne a výsledok je nesporný. Pančuchy, ktoré si môžete bežne kúpiť, sú len pomocné. Majú síce väčšinou odstupňovanú kompresiu, ale tlak nie je dostatočný. Najvhodnejšie sú klasické zdravotné elastické pančuchy. Používajú sa najčastejšie lýtkové (od prstov pod koleno, vhodné ako udržiavacie) a stehenné (od prstov po stehno). Stehenné pančuchy majú často samodržiaci(silikónový) lem, ktorý po koži neschádza. Ináč by bolo nutné používať podväzky. Nosiť pančuchu z polovice zrolovanú je na nič, naopak Vám to môže uškodiť. Oboje sú voliteľné s otvorenou alebo uzavretou špicou.
Poisťovňa hradí jeden pár pančúch na pol roka. Poukaz Vám vystavíme u nás.
Ďalšími metódami liečby je podávanie venotoník(venofarmák) – liekov zlepšujúcich žilový návrat. Ide o látky prírodného alebo syntetického pôvodu a pôsobia rôznymi spôsobmi (zvyšujú napätie žilovej steny, zlepšujú obeh krvi vo vlásočniciach, majú protizápalový účinok, zvyšujú “tekutosť” krvi a zlepšujú činnosť miazgového systému). Zmierňujú alebo odstraňujú subjektívne ťažkosti, napr. bolesť.
2. chirurgická a endovaskulárna
Najúčelnejšou formou liečby kŕčových žíl je ich chirurgické odstránenie (varikotómia, stripping apod.) alebo šetrnejšie skleroterapia, laserkoagulácia, rádiofrekvenčná ablácia a endovaskulárna laseroterapia(EVLT).
Základným krokom tradičnej chirurgickej liečby je krossektómia (t.j.resekcia koncového úseku povrchovej žily – veľkej alebo malej safény s ligatúrou (podviazaním) všetkých chlopní) a stripping kmene safenálnej žily (kompletné alebo limitované odstránenie veľkej safény od slabiny k členku), čo môže byť niekedy spojené s podráždením nervových zakončení(parestézie, dysestézie). Flebektómie – extirpácie a extrakcie varixov z jednotlivých incízií (varixy šírky 10-15mm), flebektómie z miniincízií (používajú sa jemné háčiky, peán) minimalizujú operačnú traumu, vykonávajú sa v lokálnej anestézii.
Miniinvazívna operácia CHIVA je veľmi efektívny postupom, v porovnaní s klasickou operáciou kŕčových žíl, pri ktorej je celá postihnutá žila z tela vytrhnutá, pri metóde CHIVA chirurg odstráni iba poškodené časti žily. Metóda CHIVA je vhodná k odstráneniu drobných žíl mimo hlavný kmeň. Pre voľbu CHIVA metódy nie je ani tak rozhodujúci vek, ako skôr zdravotný stav pacienta. Jej výhodou je, že sa môže operácia kŕčovej žily vykonávať ambulantne a v lokálnej anestézii, bez nutnosti hospitalizácie.
Postup operácie CHIVA metóda:
V presne stanovených miestach bude vykonaný malý rez, či vpich, veľký asi 1-3 mm, ktorým sú kŕčové žily podviazané, skrátené a niektoré odstránené. Operácia býva doplnená sklerotizáciou . Cieľom metódy je odstrániť všetky kŕčové žily, ktoré sú nadbytočné a po operácii nebudú chýbať. Po zákroku budete môcť odísť domov po skončení operácie. Bude vám odporučené minimálne 14 dní po zákroku, ale radšej dlhšie nosiť bandáže, či kompresívne pančuchy. Prvých 4-6 týždňov je nutné sa vyhnúť športovým činnostiam, ako je lyžovanie, veslovanie, tanec. Bežné cvičenia možno vykonávať asi 2-3 týždne po operácii. Metóda je vysoko účinná, avšak existuje možnosť, že sa varixy znovu objavia. Či k tomu dôjde, závisí predovšetkým na geneticky určenej kvalite cievnej steny. Ale i keď dôjde k recidíve, väčšinou už nedosahuje rozsahu pôvodného nálezu.
Všeobecne uznávanou operáciou perforátorov je tzv. SEPS operácia – endoskopické podviazanie spojovacích žíl špeciálnym inštrumentáriom, zavedeným do subfasciálneho priestoru z malej incízie na vnútornej strane lýtka.
Skleroterapia: je najčastejšia liečba kŕčových žíl. Roztok(alkoholový derivát) sa vstriekne do žíl, kde spôsobí zlepenie žilových stien (chemický proces) a postupným prerastaním väziva dôjde k uzáveru priesvitu žily. Ak sa urobí správnou cestou, môže to byť veľmi účinná liečba.
Povrchové lasery a intenzívne pulzné svetlo (Intensive Pulsed Light – IPL) sa používajú pri ošetrení teleangiektázií (metličiek) dolných končatín, tváre, krku apod.. Tieto systémy používajú pulzné svetlo, ktoré ničí malé, viditeľné cievy pod kožným povrchom vďaka termokoagulácii alebo vaporizácie. Lasery sú pomerne neinvazívne a netoxické, najmä v porovnaní so skleroterapiou. Niektorými z vedľajších nežiaducich účinkov sú neselektívne poškodenia tkaniva, zmeny farby kože, alebo bolestivosť. Táto liečba je lákavá pre väčšinu pacientov, pretože nezahŕňa rezy, ani vpichy.
Endovaskulárne (intravenózne) techniky: Techniky rádiofrekvenčné (VNUS Closure) a laserové (EVLT) sa používajú na liečbu kŕčových žíl o väčšom rozmere. Sú alternatívou chirurgického výkonu v určitých indikáciách, nie sú agresívne. Cievka je vložená do žily a rádiofrekvenčná alebo laserová energia, ktorú distribuuje, zmenšuje a tesní steny žily. Má málo nežiaducich účinkov, okrem modriny. Vhodná v liečbe žíl s väčším lúmenom.
VNUS Closure – ide o termokoaguláciu safény bipolárnym rádiofrekvenčným prúdom pod ultrazvukovou kontrolou. Systém sa skladá z generátora rádiofrekvenčného prúdu a sondy(katétra), na ktorej konci sa rozvinú elektródy, ktoré naľahnú zvnútra na stenu žily. Teplo, ktoré je vytvárané pri prechode rádiofrekvenčného prúdu elektródami, spôsobuje redukciu priesvitu žily a následne v čase až úplný uzáver žily. Veľkou výhodou tejto metódy je dokonalá kontrola priebehu a účinnosti výkonu, pretože prúd prechádza elektródami iba pri ich kontakte so žilovou stenou a šíria sa len na vzdialenosť 2mm, čo pri adekvátnej opatrnosti zabráni vzniku popálenín kože. Ideálnou indikáciou na výkon je nedostatočnosť veľkej safény s domykavou terminálnou chlopňou, saféna s refluxom ponechaná po izolovanej krossektómii. Kontraindikáciou sú pacienti s pacemakerom. Riziko tromboembólie 0,3% .
Endovenózny laser EVLT – princípom metódy je konverzia energie tohto svetelného paprsku na teplo, ktoré spôsobuje lokalizovaný var v krvi(prienik do vzdialenosti 0,8mm) a prehriatie priľahlej časti žilovej steny s narušením kolagénových vláken bez akéhokoľvek poškodenia okolocievnych štruktúr. Priebeh výkonu: Pomocou duplexnej sonografie sa vykoná echomapping- mapovanie refluxu- sa zakreslí nález na koži. Pod ultrazvukovou kontrolou sa prevedie punkcia safény pod kolenom ihlou 18G. Ihlou je zavedený vodič a po ňom katéter s dilatátorom do vzdialenosti 1cm od od safénofemorálnej junkcie. Po vytiahnutí vodiča je na jeho miesto zavedené laserové vlákno o sile 600 mikrónov, ktorého poloha je kontrolovaná vizualizáciou vodiaceho svetelného paprsku cez kožu. Svetelná energia je katétrom aplikovaná z diódového laserového generátora. Intenzita výboja je cca 8-14 W s trvaním výboja 2,5sekundy a pauzy 1 sekundy. Energia je bez prerušovania aplikovaná v dávke cca 40-70 J/cm safény. Ihneď na stole je natiahnutá elastická pančucha a pacient sám odchádza na izbu. V pooperačnom období dostáva pacient prevenciu tromboembólie nízkomolekulárnymi heparínmi.
Tieto zákroky sú zmysluplné ak sú vykonané na základe ultrazvukového vyšetrenia žilového systému, ktoré stanoví jeho najslabšie miesta, vhodné k odstráneniu pre zmenšenie kŕčových žíl a ďalších prejavov ochorenia, ale takisto pre spomalenie rozvoja ochorenia.