Covid-19

26.09.2021 17:43
Humánna medicína si u nás v ambulancii vyžaduje overené a medicínsky podložené informácie o liekoch, ktoré našim pacientom podávame alebo odporúčame.
Ak ste pacient s potvrdeným Covid-19 ochorením (Ag test, PCR test alebo protilátky), odporúčame:
- všetkým povinnú izoláciu od ostatných členov rodiny, pracovného kolektívu, priateľov
-zvýšenú a dôslednejšiu dezinfekciu kontaktných častí tela, zvlášť ruky a tvár
- starostlivosť o vlastnú homeostázu (rovnováhu vnútorného prostredia) kľudovým režimom bez zvýšenej športovej aktivity, zvýšeného odovzdávania energie (prácou, extrémnymi klimat.podmienkami, saunovaním, otužovaním apod.), elimináciou stresových situácií a pracovných zaťažení. Podporu homeostázy získate v zimnom období aj častým intenzívnym vetraním miestností, dostatočnou hydratáciou, spánkom, relaxom, náhradou insuficientných vitamínov a minerálov, najmä VITAMIN C, D, MINERÁLY HORČÍKA a VÁPNIKA, či už v bežnej prírodnej forme zelovocia (koreňová zelenina, rajčiaky, citrusy, orechy, cesnák, cibuľa, med apod.) alebo v doplnkovej tabletovej forme.
 
ak ste asymptomatickí (bez príznakov), zvyčajne vyššie uvedené opatrenia postačujú
pacienti s chronickými srdcovocievnymi ochoreniami, aktívnymi nádorovými ochoreniami, metabolickými (cukrovka, dna), autoimunitnými (reumatické, niektoré kožné, endokrinologické, alergénne), nábehom na sezónne respiračné infekcie - nádcha, zápaly dutín, priedušiek, astmy - by mali zintenzívniť po dobu 7-10 dní aj liečbu antihistaminikami (napr.Zodac 10mg 2x1), nosovými kortikoidmi (Beclomet nasal, Flixonase, Allergodil), príp.inhalačnými kortikoidmi (napr.budezonid) a antiinflamačnými mukolytikami (Erdomed, Solmucol). V tomto prípade je vhodné od prvých príznakov zahájiť aj liečbu Isoprinosinom resp.Inomedom 1 tbl./10kg váhy denne.
ak je Váš klinický stav sprevádzaný celkovými príznakmi zvýšenej obrannej reakcie proti infekcii ako sú teploty nad 37.5 stC, triaška, potenie, vyčerpanosť, produkcia hlienov z respiračného traktu, začnite všeobecnú protizápalovú liečbu antipyretikami (Panadol, Ibuprofen, Acylpyrin, CETALGEN), spomínanými antihistaminikami a mukolytikami. Ak sa stav v priebehu 3 dní nezlepší, kontaktujte nás telefonicky alebo správou cez messenger/whatsapp. Je možné, že Váš stav si vyžiada intenzívnejšiu protizápalovú liečbu - antibiotiká, kortikoidy (Dexametason), antikoagulanciá (Fraxiparine inj.), príp. zmeranie saturácie kyslíka v domácich podmienkach prstovým oxymetrom (možné zakúpiť v lekárňach).
zhoršovanie zdravotného stavu s príp.poklesom kyslíkovej saturácie pod 94%, neschopnosťou udržať pohodlné dýchanie je v niektorých prípadoch indikáciou na hospitalizáciu, kontaktujte RLP s informáciou o svojej Covid-19 pozitivite.
 
Buďte pripravení k tomuto kroku svojou výbavou oblečením, hygienickými potrebami, zbalením dlhodobo užívaných liekov!
Chráňte sa kontaktom a rešpektujte zdravotníkov, ktorým dôverujete.
Overené informácie aj na https://covidhelper.sk/
Vyvarujte sa množstvu nespoľahlivých informácií - hoaxov